اخبار > فرهنگ اهدای عضو باید در جامعه استان سیستان و بلوچستان نهادینه شود

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


اهدای عضو

 

فرهنگ اهدای عضو باید در جامعه استان سیستان و بلوچستان نهادینه شود

 

در یك دهه اخیر گام های خوبی در جهت ترویج فرهنگ زیبای اهدای عضو از سوی افراد و اقشار مختلف جامعه از جمله هنرمندان، ورزشكاران و دیگر چهره های مشهور صورت گرفته، اما براساس آمارهای اعلام شده ، هنوز جای خالی این فرهنگ در بسیاری از نقاط ایران از جمله استان سیستان و بلوچستان احساس می شود.

دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب گفت: تعداد مرگ مغزی قابل اهدا در سال جاری بیش از 70 نفر بوده است و واحد فراهم‌آوری و برداشت اعضای بدن قابل انتقال بیماران مغزی در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

وی با تاكید بر فرهنگ سازی نسبت به اهدای عضو در جامعه افزود:  مردم استان با این فرهنگ و حس زیبای آن بیشتر آشنا شوند.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری تصریح كرد: ترویج فرهنگ اهدای عضو که به نجات خیلی از خانواده ها کمک می کند در جامعه ضروری است و همگان باید در این امر خیر مشارکت داشته باشند.

وی  با اشاره به تغییر نگرش افراد جامعه در خصوص افراد مرگ مغزی گفت: همه ما باید بدانیم كه مرگ فردی كه دچار مرگ مغزی شده و اعضاء وی اهدا می شود در واقع مرگ حیات بخش است.

دكترهاشمی شهری بیان داشت: فرهنگ اهدای عضو در سیستان و بلوچستان كمرنگ است و باید برنامه ها و اقدام هایی در جهت ترویج و نهادینه سازی این فرهنگ در استان انجام شود.

وی ادامه داد: باید با ارایه اطلاعات لازم و فرهنگ سازی در این خصوص، همه صاحب فكر شوند و به عنوان یك سفیر اهدای عضو نجات بخش جان بیماران نیازمند پیوند باشند.

دکتر امید قبادی نائب رئیس انجمن اهداء عضو ایرانیان ضمن بررسی نقاط قوت و ضعف واحد فراهم آوری و پیوند اعضا استان سیستان و بلوچستان و پیشنهادات سازنده و عملیاتی در راستای ارتقا فرایند اهدای عضوبیان کرد: سال گذشته بیش از 70 بیمار در لیست انتظار پیوند اعضا در استان سیستان و بلوچستان، به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 73 مورد مرگ مغزی در استان شناسایی شد که تنها 3 مورد خانواده آنها راضی به اهدای عضو شد، اظهار داشت: با اهدای اعضای یک بیمار مرگ مغزی میتوان جان 1 تا 8 نفر بیمار نیازمند به اعضا را نجات داد.

وی افزود: متاسفانه علیرغم آمار بالای مرگ مغزی در استان، عدم رضایت  به اهداء عضو فرد مرگ مغزی توسط خانواده ها، باعث هدر رفتن عضو قابل حیات و همچنین تلف شدن بیماران منتظر دریافت عضو می شود.

مدرس بین المللی اهدای عضو بیان کرد: با توجه به نیاز کادر درمانی جهت نحوه برخورد و رضایت‌گیری از خانواده بیماران مغزی به آموزش و توانمند کردن آن ها کارگاه دو روزه تخصصی شیوه های اصولی رویارویی با خانواده افراد مرگ مغزی جهت اخذ رضایت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر برگزار گردید.

گفتنی است: جلسه پایش واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی که با حضورنائب رئیس انجمن اهدای عضوایرانیان، معاونین دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر جهت بررسی چالش های موجود و ارائه راهکارهای مناسب با توجه به متفاوت بودن شرایط منطقه ای استان، جلسه با هئیت مدیره انجمن اهدای عضو شعبه استان از دیگر برنامه های حضور نائب رئیس اهدای عضو در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بود.

 

 

             روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زاهدان

مطهره مرادی

 

 

1398/11/21   ١١:٠٠  News  ٢٥٩١٠

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

اصلاحیه برنامه ریزی جهت شروع کلاس های کلیه دانشجویان
پلمپ 3 مرکز متخلف فروش عینک طبی و 1 مرکز لیزر درمانی در زاهدان، از فعالیت هر مرکزی که با خدمات غیر تخصصی سلامت مردم را به خطر اندازد جلوگیری خواهد شد.
طرح هرخانه یک پایگاه سلامت، سطح سواد سلامت خانواده ها را افزایش می دهد
مردم از خود مراقبتی خسته نشوند ویروس کرونا همچنان فعال است
3 هزار نفر از اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مشاوره تلفنی گرفتند
شرایط فوق بحرانی کرونا در روستای زنگیان سراوان، تمامی تجمعات مذهبی و عمومی در سطح این روستای پرجمعیت تعطیل شد
اقدامات انجام گرفته ستاد بحران دانشگاه علوم پزشگی زاهدان درکنترل بیماری کرونا بسیار ارزشمند است
گند زدایی اماکن عمومی و پرتردد در روستای زنگیان سراوان
آمار مبتلایان مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان به ۲ هزار ۲۹۲ مورد رسید، افزایش ۲۲۵ مورد مثبت آزمایشگاهی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در استان بی سابقه است.
فراخوان شناسایي فراگیر بهورزی
برگزاری کلاس آنلاین اختلالات صوت با حضور مجازی پروفسور شرر از دانشگاه باولینگ گرین استیت آمریکا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
انتقال سریع اورژانسی و خدمات فوق تخصصی دو عامل نجات جان بسیاری از بیماران قلبی است
اعزام متخصصین عفونی وکارشناسان آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به جنوب استان
آمار مبتلایان مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان به ۲ هزار ۶۷ مورد رسید.
جهش فناورانه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و ارتقاء 47 رتبه ای در مدت سه سال
حضور دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان سر کلاس های درس بر اساس برنامه زمان بندی
برگزاری نخستین کلاس مجازی آموزش بر بالین بیمار(راند) در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دو محلول ضدعفونی کننده، غیـــرمجاز اعلام شدند
تلاشگران بهداشت و درمان در بحران کرونا خوش درخشیدند
در بحران کرونا ۷۰ درصد در آمدها کاهش یافته و ۱۰۰ درصد هزینه های درمانی افزایش یافته، ولی هیچ خدمتی را متوقف نکرده ایم

محتوای مرتبط